900/​48

Jacob d'Agar (f. Charenton ved Paris 1642, d. København 1715)

Portræt af Christian V (1642–1715) stående i rustning ved et bord hvorpå hans krone. I højre hånd holder han marskalstaven. Landskabsbaggrund. Usigneret. Olie på lærred. 122×102. Rigt udskåret og forgyldt regenceramme.

Proveniens: Hertugen af Augustenborg-Primkenaus eje. Generalkonsul Johan Hansens samling, dennes auktion VII, Winkel & Magnussen 135, 193 nr. 1, afb. s. 6. Bruun Rasmussen auktion 532, 1989 nr. 48, afb. s. 52. Her erhvervet af nuværende ejers familie. Hidrørende fra en dansk herregård.

Seller informs: Ingen umiddelbart.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag

130.000 DKK