2433/​877

Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)

“Plexus”. Et par lænestole samt kvadratisk sofabord af eg, løse hynder med stribet uld. Udført og mærket hos C.F. Christensen, Silkeborg. (3)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet. Den ene stole med hul på flet. Bordplade med skjolder med skade på lak efter varme. Hak på bordkant.

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

1068767 3.200 DKK
865986 (Autobud) 3.000 DKK
1068767 3.000 DKK
865986 (Autobud) 2.900 DKK
1068767 2.800 DKK
865986 2.700 DKK
1068767 2.600 DKK
865986 2.500 DKK