2433/​877

Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)

“Plexus”. Et par lænestole samt kvadratisk sofabord af eg, løse hynder med stribet uld. Udført og mærket hos C.F. Christensen, Silkeborg. (3)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet. Den ene stole med hul på flet. Bordplade med skjolder med skade på lak efter varme. Hak på bordkant.

Moderne kunst og design, 13. august 2024

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.900 DKK
2.800 DKK
2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK