2444/​515

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE 500”. Tre-persones sofa med stel af eg. Løse hynder i sæde og ryg samt armlæn betrukket med brunt skind, kileformede ben på kegleformede sko af forkromet stål. Formgivet ca. 1970. Udført hos Getama. L. 210.

Præsenteret på Scandinavia Furniture Fair 1972.

Model GE 500 var kun i produktion i en kort periode i begyndelse af 1970erne da efterspørgslen udeblev. Det antages, at den samlede produktion af sofaer, lænestole og en tilhørende højrygget lænestol var på 50–100 enheder i alt. Generelt ses modellen meget sjældent.

Litteratur: Mobilia no 204/204 1972, side 12.

Litteratur: Design from Scandinavia No. 5. s. 108.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Eftersyn
I Aarhus
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

30.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?