2347/793
Ejvind A. Johansson (f. 1923, d. 2002)
Sybord af teak med underliggende tremmehylde og kurv af flet, opsat på hjul af messing. Indvendig med rumindeling af ahorn, beslag af messing. Model R 101. Udført hos FDB. H. 58. L. 60. B. 40.
Litteratur: FDB katalog 1964, s. 6.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Flet med enkelte defekter.
Moderne kunst og design, 21. november 2023
Vurdering
Hammerslag