1340/856
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“RY 16”. Kommode af teak med sokkel af eg, front med seks skuffer med bladformede håndtag. Formgivet 1951. Udført og stemplet hos Ry Møbler, 1959. H. 71,5. B. 100. D. 49.
Brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 1. oktober 2013
Vurdering
Hammerslag
20 bud