1511/​502

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“AP 20”. Fritstående to-pers. sofa med ben og armlæn af bejdset bøg. Sider og ryg betrukket med grøn uld, løs sædehynde betrukket med beige uld. Udført 1950erne hos AP-Stolen. L. 130.

Købt af nuværende ejers forældre i 1957.

Model præsenteret på udstillingen “Dansk Møbelkunst i Magsin du Nord”, 1952.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 11, november 1952.

Litteratur: Bygge og Bo, bd. 4, 1952–53, s. 8 og 34.

Litteratur: Noritsugo Oda, “Hans J. Wegner's 100 Chairs”, s. 71.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på stel og armlæn. Behov for ompolstring.

Moderne kunst og design, 10. marts 2015

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK

(Autobud) 24.000 DKK
23.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK
20.000 DKK