Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AP 20”. Fritstående to-pers. sofa med ben og armlæn af bejdset bøg. Sider og ryg betrukket med grøn uld, løs sædehynde betrukket med beige uld. Udført 1950erne hos AP-Stolen. L. 130.
Købt af nuværende ejers forældre i 1957.
Model præsenteret på udstillingen “Dansk Møbelkunst i Magsin du Nord”, 1952.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 11, november 1952.
Litteratur: Bygge og Bo, bd. 4, 1952–53, s. 8 og 34.
Litteratur: Noritsugo Oda, “Hans J. Wegner's 100 Chairs”, s. 71.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på stel og armlæn. Behov for ompolstring.
Moderne kunst og design, 10. marts 2015