2014/​535

Albert Mertz (f. København 1920, d. Slagelse 1990)

“Gaveideer fra guldsmeden”. Sign. på bagsiden Mertz 89 samt dateret 29/4/89. Mixed media og collage på papir. Bladstørrelse 62×47,5.

Litteratur: Værket vil blive registreret i “Albert Mertz Catalogue Raisonné”, www.albertmertz.dk Proveniens: Stalke Galleri, Kirke Sonnerup.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

7.500 DKK
7.000 DKK