2014/​535 Albert Mertz: “Gaveideer fra guldsmeden”. Sign. på bagsiden Mertz 89 samt dateret 29/4/89. Mixed media og collage på papir. Bladstørrelse 62×47,5.

Be­skriv­el­se

“Gaveideer fra guldsmeden”. Sign. på bagsiden Mertz 89 samt dateret 29/4/89. Mixed media og collage på papir. Bladstørrelse 62×47,5.

Litteratur: Værket vil blive registreret i “Albert Mertz Catalogue Raisonné”, www.albertmertz.dk Proveniens: Stalke Galleri, Kirke Sonnerup.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Kunstner

Albert Mertz (f. København 1920, d. Slagelse 1990)

Vur­dering

10.000 kr.

Hammerslag

7.500 kr.

7.500 kr.
7.000 kr.