Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
“Den røde stol”. Et sæt på fire stole med stel af mahogni, sæde og ryg betrukket med patineret cognacfarvet skind. Model 3949. Formgivet 1927. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier, med etiket herfra. (4)
KK etiket # 33341.
Litteratur: Gorm Harkær, Klintiana, “Kaare Klint”, bd. 2, ill. og omtalt s. 82–84.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind med reparationer, skjolder, mærker, krakeleringer og overfladeridser. Keder med slitage og brud.
Moderne kunst og design (udskudt), 4. marts 2017
22 bud