911/​335

Ephraim Ståhl (f. 1767, d. Stockholm 1820)

Et par sengustavianske armstole af hvidmalet træ, hver med buet ryg udskåret med egyptiske maskaroner, ornamentik og bladværk, runde profilerede forben og svejede bagben. Stockholm, 18. årh.s slutning. (2)

Møbler, ure, sølv, bronze, porcelæn og tæpper, 30. november 2022

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag