2426/​1

Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)

Aftenlandskab med personer i en oase, i baggrunden pyramider. Sign. P. Mønsted 1897. Olie på lærred. 33,5×50,5.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 866, 2016 nr. 104. Afbildet s. 97. Bruun Rasmussen auktion 1650, 2016 nr. 5.

Enkelte meget minimale afskalninger samt meget minimale krakeleringer.

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK

11 bud

846261 40.000 DKK
85036 38.000 DKK
846261 36.000 DKK
85036 (Autobud) 34.000 DKK
846261 32.000 DKK
85036 (Autobud) 28.000 DKK
942184 27.000 DKK
85036 (Autobud) 26.000 DKK
942184 25.000 DKK
85036 22.000 DKK
93336 21.000 DKK