845/​1350

Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

Yderst sjælden og tidlig lænestol med profileret stel af Cuba mahogni, sæde, sider og ryg med betræk af patineret skind. Formgivet 1929. Udført hos snedkermester C. B. Hansen, København.

Proveniens: Udført til Grosserer-Societetets formandsværelse i den gamle Børsbygning, København. Litteratur: Bodil Busk Laursen, Søren Matz, Christian Holmsted Olesen, “Mesterværker”, ill. s. 153. Litteratur: Arne Karlsen “Dansk Møbelkunst i det 20. århundrede”, bd 2, gengivet og omtalt s. 40.

Dette emne handles i fuldmoms

Design, 5. december 2013

Vur­dering

75.000 DKK

Hammerslag

90.000 DKK