2124/1001
Dansk møbeldesign
Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med gråt uld. 1930–40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter. En løs knap. Et bagben med afslag.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag