876/​1543

Harry Mansell (f. ca. 1900)

Sjældent skab af finéret valnød med top og greb af formbøjet birk. Front med fire låger, bag hvilke interiør af birk med hylde, opbevaringsrum samt udtræksbakker. Formgivet 1937. Udført 1937–1939 hos Isokon Furniture Company, London. H. 79,5. D. 49. L. 137.

Proveniens: Erhvervet slut 1930'erne af privat samler, Storbritannien.

Design: Aftenauktion, 6. december 2017

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK