1950/​131

Et par svenske torcherer af bemalet og delvist forgyldt træ. Ca. 1870. H. 142. (2)

Proveniens: Stammer ifølge oplysninger fra sælger fra Drottningholm Slot nær Stockholm.

Afslag på den ene torchere. Fire små lister mangler på samme. Desuden almindelige alders- og håndteringstegn.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK