Torbjørn Afdal (f. Voss 1917, d. Oslo 1999)
“Loveseat”. To-personers sofa med skalformet ryg, betrukket i ryg med rødt uld, sæde med gråstribet uld, ben af birk med messingsko. Udført hos Sandvik & Co. for Bruksbo, Norge, ca. 1955. L. 135.
Litteratur: Mats D. Linder & Atle Kildebo. “Norske designmøbler 1940–1975”.
Tidsskriftet “Bonytt” nr. 9, 1954. Afbildet på forsiden.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Porøst skum under betræk. Betræk med defekter. Let løse samlinger.
Moderne kunst og design, 30. november 2021