2014/​520

Johannes Andersen (f. 1903, d. 1991, Møbeldesigner)

Bar af riopalisander, prydet med cirkelformede indlægninger, opklappelig top samt nedfaldsklap med sort formica, indvendig ni store og små flaskeholdere, spejl, hylder af klart og sort glas, herunder skydelåger bag hvilke hylder, nederst udtræksskuffe med flaskeholdere af ahorn, front med messing fodhviler. Model SK 661. Udført hos J. Skaaning & Søn Møbelfabrik, Vejle for Preben Schou Danish Furniture. 1960–70'erne. H. 112. B. 115. D. 40/67.

Litteratur: Mobilia nr. 137, december 1966.

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet. Fodliste med buler.

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

6.500 DKK
6.000 DKK