2045/819
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Bordlampe af patineret “disko” metal. Dråbeformet kanneleret korpus. Stemplet monogram Just A. Denmark, dessin 1860. H. ekskl. fatning 28,5. H. inkl. skærmholder 51.
Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og små mærker.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag
17 bud