Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Kohornstolen”. Armstol af massiv teak, indlægninger i ryg af Rio-palisander. Sæder udspændt med flet. Model JH 505. Formgivet 1952. Udført ca. 1960erne hos snedkermester Johannes Hansen, med metalskilt herfra.
Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet, 26. sept.-12. okt. 1952.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk Møbelkunst gennem 40 år”, 1987, bd. 3, s. 212–213.
Litteratur: Johan Møller Nielsen: “Wegner en dansk møbelkunstner”, 1965, s. 76.
Litteratur: Noritsugu Oda: “Danish Chairs”, 1999, s. 114–115.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Fremstår i flot stand med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker primært på ben. Sædets flet med enkelte brud og mindre misfarvninger.
Moderne kunst og design, 7. april 2015
32 bud