2109/779
Dansk møbeldesign
Et par overpolstrede lænestole med ben og armlæn af bøg, betrukket med rødt mønstret møbelstof. 1930–40'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Vurdering
Hammerslag