899/​773

“Schnabelkanne” af uglaseret stentøj dekoreret med påført relief “Fortitudo” og “Iusticia” i kartoucher og med design og figurer i Theodor de Bry manér, på håndtag afbildet en kejser. Senere tinmonteringer og låg graveret med navnetræk og dateret “JGF 1727”. 16. årh, antagelig Siegburg. H. 37 cm.

Den senere tin montering støtter ældre reparationer. Afslag, skår/hakker og repareret hank og tud.

Møbler, tæpper, sølv, porcelæn og glas, 4. december 2020

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag