En samling kinesisk porcelæn, bestående af to Canton “green and gold” tallerkerner, dekorerede i emaljefarver og guld med figurscenerier og kostbare ting, thedåse, dekoreret med kålblade, to præsentationsskål og to cikadebure, dekorerede i hhv. farver og guld. 19.-20. årh. Tallerkener Diam. 22,5. Thedåse H. 9. Skåle L. 18 og 27. (7)
Den ene tallerken med fordybning på spejl. Thedåse med mindre kanthak ved halsrand, låg med mindre kanthak på inderkant. Præsentationsskåle med større og mindre kanthak, den lille med hårrevne. Det ene cikadebur med slitage på dekoration, låg med hårrevner.
Varia, 4. juli 2019