C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)
“Korvet ved havnen i Pireaus”. Sign. C. Frederik Sørensen 1861. Olie på lærred. 61×91.
Mona Christensen og Jan Fayes fortegnelse over C. F Sørensens malerier nr. 421.
Proveniens: Gave til etatsråd Johan Henrik Bolten Rosing (1792–1861) i 1861, jvf. skilt på ramme “Til etatsraad Rosing som venlig erindring fra søofficerer og kadetter der vare hans elever fra 1811–1861”. Etatsråds Rosings efterkommere indtil i dag.
Malerier, 28. november 2017