2250/622
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Bordlampe af stentøj, dekoreret med brun/grøn glasur med motiv i relief. Sign. E.St.N. Udført og stemplet hos Kgl. P. H. ekskl. fatning 28.
Der garanteres ikke for funktionaliteten. Afslag på fodrand fra produktionen. 4. sortering.
Moderne kunst og design, 13. december 2022
Vurdering
Hammerslag