Axel Larsson (f. Torps, Medelpad 1898, d. 1975)
Et par dækketøjsskabe af mahogni, front med fire låger og udskårne greb. Stel af bøg med profilerede ben og sortbejdsede “sko”. Indvendigt med hylder samt bakker af formbøjet finér. Model 2910. Formgivet 1949. Udført 1940'erne hos Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, Sverige med etiket herfra. H. 155. D. 43,5. B. 118. (2)
Tre nøgler medfølger.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle spor af træ-fyller på top samt døres fronter. Enkelte krakkeleringer i træ ved bens øvre del.
Moderne kunst og design, 12. juni 2018