2005/4
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Sommerlandskab med stråtækt hus ved et åløb. Sign. P. Mönsted, Vexebogaard 13–9-1922. Olie på lærred. 48×40.
Behov for let overfladerensning. Talrige krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. januar 2020
Vurdering
Hammerslag