2144/​54

Et par franske empire stager af forgyldt bronze, rigt støbt med palmetter og bladværk, kannelerede stammer. 19. årh.s begyndelse. H. 31,5. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. En lysmanchet med lille bule. Den anden lysmanchet med mindre revne. En stage med små huller i base.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

7.500 DKK
7.000 DKK