2419/776
Henning Koppel (f. København 1918, d. sst. 1981)
“Taverna”. Otte dele køkkentøj af kobber, indersider belagt med hhv. sølv og aluminium, skafter af stål. Bestående af sauterpande, sauterpande med låg, to gryder med låg, to kasseroller, en stegepande og et fad. Udført og mærket Georg Jensen. Diam. 14–27. (8)
Let brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 7. maj 2024
Vurdering
Hammerslag