903/​195

Tre danske låg af sølv, monteret på “Musselmalet” krus af porcelæn, bestående af regence låg, indfældet med Caroline Amalie medaille, gæk i form af løve, lågkant utydeligt stemplet med Københavns bymærke, mestermærke, guardein og månedsmærke. København 1730–1740; ligeknækket låg indfældet med Christian V speciedaler 1695, graveret med ejerinitialer og datering TJSF MCDF 1786, gæk i form af løve. Mester Hans Budtz Sommerfeldt, borgerskab Aalborg 1761–1800; samt låg indfældet med medalje, indvendigt forgyldt, graveret med ejerinitialerne AAS KG, gæk i form af blad. København 1803. Mestermærke AH, antagelig Andreas Holm. Krus udført hos Den kgl. Porcelænsfabrik, 19. årh.s første halvdel. H. inkl. gæk 19,5 cm., 20 cm. og 18,3 cm. (3)

Antikker, møbler, kunsthåndværk, tæpper og bøger, 22. september 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

42.000 DKK