Ubekendt maler, ca. 1700
Hyrdernes tilbedelse. Usigneret. Olie på træ. 58×34. Portalformet i rektangulær ramme.
Maleriet kan såvel have været en del af en større altertavle eller prædikestol som et privat andagtsbillede.
På bagsiden røde laksegl med den tidligere ejers våben, antagelig en fransk, tysk eller dansk greve, alternativt en engelsk viscount, da den engelsk mærkat på bagsiden af billedet peger i retning af en engelsk proveniens.
Revner i træet. Trænger til rens. Minimale ormehuller. Afskalninger langs kanterne.
Ældre malerier og møbler, 23. januar 2017