1751/​1049

Axel Einar Hjorth (f. Krokek 1888, d. Stockholm 1959)

“Coolidge”. Skænk af bejdset birk dekoreret med a la grecque bort i relief, runde ben med udskårne detaljer. Front med tre døre, bag hvilke interiør af birk med justérbar hylde samt fire udtræksbakker. Formgivet 1927. Udført slut 1920'erne hos Nordiska Kompaniet (NK), med metalplakette herfra. H. 85,5/96,5. D. 49. L. 153.

NK plakette stemplet R 33957–12 8 29.

God restaureret stand med lette overfladeridser og mærker. Enkelte små gamle afslag og mærker (nogle af disse repareret). Nogen sporadisk slitage i bejdset farve. Indvendigt i god stand. Enkelte senere skruer. En nøgle medfølger.

Moderne kunst og design, 19. december 2017

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

8.000 DKK