795/​43

Viggo Johansen (f. København 1851, d. sst. 1935)

Købt i november 2008 af Skagens Museum.

“Børn, der male Foraarsblomster”. Sign. V. Johansen 94. Olie på lærred. 46×56.

Udstillet: Charlottenborg 1895 nr. 186.

Trésor - Jubilæumsauktion, 18. november 2008

Vur­dering

125.000–150.000 DKK

Hammerslag

115.000 DKK