2312/​47

Russisk ikon med fremstilling af Gudsmoderen Fedorovskaya. Tempera på træpanel med forsænket billedflade/“kovcheg”. Ca. 1700. 31,5×25,5.

Mindre krakeleringer. Restaureret.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. marts 2023

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

19.000 DKK

19.000 DKK
18.500 DKK