2148/​38

Fransk empire kaminur af bronze, urhus med stående kvinde i klassiske gevanter, skive af hvid emalje. 19. årh. H. 44,5. B. 34,5. D. 11,5.

Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Revner på skiven. Pendul samt optræksnøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK