899/​9

En dansk brig passerer en hollandsk lugger. Studie. Usigneret. Betegnet E. Olie på lærred. 15,5×24.

Proveniens: Eventuelt solgt på C. W. Eckersbergs dødsboauktion 1854 under “Skizzer, ufuldendte Malerier og Anlæg uden Blindrammer” nr. 104–156. Ingen af de nævnte skibsbilleder her passer dog med de to skibstyper på nærværende maleri. Der kunne evt også være tale om et af værkerne beskrevet som “Luftstudie med anlagte skibe” nr. 147–151.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Bestil konditionsrapport

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

100.000–150.000 kr.

Hammerslag