12104/​28

Piet Hein (f. 1905, d. 1996)

Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)

“Superellipse”. Spisebord med ben af forkromet stål. Top af hvidlakeret bøg. Udført og mærket hos Fritz Hansen. H. 70,5. L. 180. B. 120

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Afskalninger langs kant.

Kunst, antikviteter & design, 28. januar 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag