12104/28
Piet Hein (f. 1905, d. 1996)
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Superellipse”. Spisebord med ben af forkromet stål. Top af hvidlakeret bøg. Udført og mærket hos Fritz Hansen. H. 70,5. L. 180. B. 120
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Afskalninger langs kant.
Kunst, antikviteter & design, 28. januar 2021
Vurdering
Hammerslag