Jacob Kornerup (f. Roskilde 1825, d. sst. 1913)
“Roskilde Domkirke”. Sign. J. K. Vandfarve og bly på papir. Lysmål 9×14,5.
Proveniens: Sigismund de Mylius. På bagsiden betegnet “Roskilde Domkirke. Malet af Professor Jacob Kornerup circa 1906 og foræret til min Fader Sigismund de Mylius. Ulrica de Mylius”
Lille brun plet ved øverste kant.
Ældre malerier og møbler, 30. juli 2018