Et sæt på otte næste ens gustavianske stole af bemalet træ, hver med buede gennembrudte rygge udskåret med bladværk, firsidede sæder, runde kannelerede ben, hvor mellem sprosser. Sverige, 18. årh.s slutning. (8)
Modellen af denne stol blev lavet til det svenske slot Gunnebo af arkitekt Carl Wilhelm Carlberg (1746–1814), de oprindelige tegninger på Röhsska Museum, Göteborg.
Litteratur: Torsten Sylvén, 1996, Stolens Guldalder.
Antikker, møbler, kunsthåndværk, tæpper og bøger, 22. september 2021