2418/706
Jo Hammerborg (f. 1920, d. 1982)
“Orient”. Et par bordlamper af poleret kobber. Formgivet 1968. Udført og mærket hos Fog & Mørup. H. inkl. fatning. 45. (2)
Brugsslitage. Nogle, ridser, mærker, buler og stødmærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag