2044/​127

Sigvard Hansen (f. København 1859, d. Hellerup 1938)

Parti fra Villa Borghese. Sign. Sigvard H. Roma 26. Olie på lærred. 64×52. Uindrammet.

Proveniens: Nedarvet fra kunstneren i dennes familie og herefter til nuværende ejere.

Behov for rensning. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Enkelte minimale afskalninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.600 DKK

1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK