Sigvard Hansen (f. København 1859, d. Hellerup 1938)
Parti fra Villa Borghese. Sign. Sigvard H. Roma 26. Olie på lærred. 64×52. Uindrammet.
Proveniens: Nedarvet fra kunstneren i dennes familie og herefter til nuværende ejere.
Behov for rensning. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Enkelte minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020