2003/289
Større og mindre smykkeskrin med hvælvet låg og skak- og backgammonbrætspil af lyst og mørkt træ, rigt indlagt med mosaik af perlemor og ben. 20. årh.s slutning. Skrin H. 11,5. L. 22. B. 15 og H. 13. L. 26,5. B. 17. Brætspil L. 30. B. 30. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Nøgler medfølger til smykkeskrin.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. januar 2020
Vurdering
Hammerslag