903/252
Jean-Baptiste Auguste Clésinger (f. 1814, d. Frankrig 1883)
Figur af patineret bronze med forgyldte dele, Helene, stående ung kvinde i drapperede gevanter med perlekæde og diadem på hovedet. Støbt signatur ' J. Clésinger' samt 'F. Barbedienne, Fondeur'. 19. årh.s anden halvdel. H. 89.
Antikker, møbler, kunsthåndværk, tæpper og bøger, 22. september 2021
Vurdering
Hammerslag