Bjørn Båsen (f. Eggedal 1981)
“Taffel XIII”, 2008–2009. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie og mixed media på lærred. 111×131. Uindrammet.
Udstillet: “Taffelarium”, Galleri Brandstrup, Oslo, Norge, 2009. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet fra ovenstående.
Original stand.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021