1643/​1117

Diamant-, rubin- og perlebroche af guld, prydet med talrige old-cut diamanter, facetslebne rubiner, sort emalje samt let barokke antageligt naturlige perler. Vægt ca. 15 gr. L. 7,4 cm. 19. årh.

Original æske medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Én perle udskiftet. Mindre repararion på bagsiden.

Smykker, 26. oktober 2016

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.000 DKK