1643/1117
Diamant-, rubin- og perlebroche af guld, prydet med talrige old-cut diamanter, facetslebne rubiner, sort emalje samt let barokke antageligt naturlige perler. Vægt ca. 15 gr. L. 7,4 cm. 19. årh.
Original æske medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Én perle udskiftet. Mindre repararion på bagsiden.
Smykker, 26. oktober 2016
Vurdering
Hammerslag