900/​57

C. W. Eckersberg, efter, 19. årh. (f. Blåkrog v. Aabenraa 1783, d. København 1853)

Portræt af Frederik VI (1784–1839) i rød uniformsjakke stående i sit kabinet. Usigneret. Olie på lærred. 79×53. Empireramme.

Dette portræt af Frederik VI i rød uniform, som oprindeligt var udført af C. W. Eckersberg som et familiestykke af hele den kongelige familie i 1821, og som han selv senere udførte flere gentagelser og variationer af, var én af tidens mest populære fremstillinger af kongen, og det hang bl.a. på rådhuse over hele landet. Frederik VI gik næsten altid i uniform. Hele hans liv var Europa i krig, så mænd ved magten bar uniformer. Kongen er altid øverstkommanderende for alle landets militære styrker, og han har derfor en generalsuniform for hvert regiment. Denne stammer fra Livgarden til fods, med de karakteristiske broderede “sløjfer” på brystet som blev brugt i hele Frederik 6.s tid (fra 1785).

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK