Foto endnu ikke klar
846/​22

Vilhelm Kyhn (f. København 1819, d. Frederiksberg 1903)

Erhvervet af Rudersdal Museer i februar 2014.

Parti fra Øverød mose. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 31×43.

Udstillet: Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, “Utställning av Dansk Konst från 1800-talets förra hälft”, 1922 nr. 114.

Proveniens: Peter Hertz (1922). Julius Hertz. Dansk privatsamling.

Malerier og tegninger, 25. februar 2014

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK