Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
“Seduzione”, 1972. Usign. Bronze. 41×24×18
Udstillet: “Asger Jorn”, Citta di Locarno. Musei e cultura. Pinacoteca comunale. Casa Rusca, 1996, gengivet i farver i kataloget side 189. Proveniens: Privatsamling, Italien.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 5. marts 2019