921/​371

J. F. Willumsen (f. København 1863, d. Cannes 1958)

Sollys over Skagen Strand. Sign. J.F.W. 16. juli 1909. (Udkast til “Børn på stranden. Sol og ungdom”). Olie på lærred. 50×63.

Udstillet: Den Frie Udstilling, København, 1910, kat. nr. 332. Proveniens: Professor J.C. Bocks samling. Proveniens: Kunsthallen Kunstauktioner, auktion 261, København, 1964, kat. nr. 194, gengivet side 9.

Moderne malerier, 11. juni 2024

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

320.000 DKK