1835/​589

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Opala”. Bordlampe med stel af gråbrunlakeret metal. Fodstykke med trykknapafbryder i sort plast. Skærm af hvid akryl. Udført hos Louis Poulsen. H. 60.

Almindelig brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Topdæksel/kappe med ridser og stænk af hvid maling.

Moderne kunst og design, 28. august 2018

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
1.950 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK