1835/589
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Opala”. Bordlampe med stel af gråbrunlakeret metal. Fodstykke med trykknapafbryder i sort plast. Skærm af hvid akryl. Udført hos Louis Poulsen. H. 60.
Almindelig brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Topdæksel/kappe med ridser og stænk af hvid maling.
Moderne kunst og design, 28. august 2018
Vurdering
Hammerslag